MARDİN İL MEM ARGE

Kız Kardeşler Bilim Köprüsü: Arizona'dan Mardin'e" Projesi Açılış Toplantısı Gerçekleştirildi

Arizona Üniversitesi ve Müdürlüğümüz iş birliği ile yürütülen "Kız Kardeşler Bilim Köprüsü: Arizona'dan Mardin'e" projesinin açılış toplantısı İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Memet POLAT'ın  başkanlığında gerçekleşti.
Kız Kardeşler Bilim Köprüsü: Arizona'dan Mardin'e

     Temel hedefi ABD'deki Arizona Üniversitesi öğrencileri ile Mardin'deki lise öğrencilerimiz arasında bir bilim köprüsü kurmak olan projenin danışmanlığını NASA Astrofizik Komitesi Başkanı Sayın Prof. Dr. Feryal ÖZEL yürütüyor. Proje kapsamında gençlerin online bilim ve teknoloji atölyelerinde Arizona Üniversitesi öğrencileriyle birlikte katılmaları planlanıyor. 8 aylık bir eğitim dönemi sonunda öğrencilerin robot tasarlama ve tasarımlarını online bir konferansta sergilemeleri sağlanacaktır. Projenin tanıtımının yapılması ve katılımcıların birbirlerini tanıyarak  fikir alışverişinde bulunmaları amacıyla açılış toplantısı 15.02.2021 tarihinde gerçekleştirildi. Toplantıda İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Memet POLAT, Arizona üniversitesi Astrofizik Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Feryal ÖZEL, LEGO Education Academy Robotik&Kodlama Eğitmeni Zeki Devrim SIRDAŞ VE ABD Büyükelçiliği Kültür İşleri Temsilcisi İrem ERDEMOĞLU hazır bulundular. İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Memet POLAT yaptığı konuşmasında yapılacak olan bilimsel ve teknolojik çalışmaların gerçekleştirilebilmesi için müdürlüğümüzün her alanda destek sunacağını belirterek, bu konulardaki hassasiyetin her zaman en yüksek seviyede olacağını, Müdürlüğümüzün bu alanlarda çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı.

     Mardin Kültür Derneği aracılığı ile gerçekleşecek projenin danışmanı Prof Dr. Sayın Feryal ÖZEL toplantıda yaptığı konuşmada özellikle kız çocuklarımızın proje konusuna yönelik çalışmalar yürüterek geleceği tasarlayacak olan Robotik Kodlama alanında başarı göstereceğini vurguladı.  Projeye katılacak olan öğrencilerimiz de toplantıda yer aldı. Toplantıda yer alan öğrencilerimiz de yapılan bu çalışmalardan duydukları memnuniyeti dile getirerek teşekkürlerini ilettiler. Gerçekleşecek projeye Mardin, Midyat ve Kızıltepe Fen Liselerimizden 31 öğrencimizin katılması hedefleniyor. Projenin gerçekleşmesi için çaba sarf eden ve emek veren herkese Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak şükranlarımızı sunarız.

 

16-02-202116-02-202116-02-202116-02-202116-02-202116-02-202116-02-2021

Yenişehir Mahallesi 34. Sokak No9 Artuklu/Mardin - (0482) 212 1258 (Dahili 1128)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.